Sınavdır Geçer

Türkiye´de Üniversiteye Geçiş Süreci

Türkiye’de üniversite eğitimine geçiş süreci YKS adı verilen sınava katılım ile mümkündür. Türkiye’deki hiçbir Devlet ve Vakıf Üniversitesi kendi isteğine göre öğrenci kabul etmez. Bu eğitim kurumları öğrencilerini ÖSYS’ye başvuran adaylardan seçmek zorundadırlar. Bu seçim işlemi de merkezi sınav uygulaması ile yapılmaktadır. Türkiye’de üniversiteye geçiş için merkezi sınav yapma yetkisi ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) adı verilen merkeze aittir. ÖSYM üniversiteye geçmek isteyen adayları tespit eder, bilgilerini derler, müfredata ve test tekniğine uygun olarak sınavı hazırlar, bu sınavı güvenli bir şekilde uygular ve sonuçları objektif olarak değerlendirerek belli bir başarıyı yakalayan adayları üniversitelerin almayı düşündüğü öğrenci sayısına ve adayların yaptığı tercihlere uygun olarak yerleştirmeye çalışır. ÖSYM veri toplama ve değerlendirme işlemlerinin tamamını bilgisayar ortamında gerçekleştirir.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI

2018-2019 eğitim öğretim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı. Buna göre, 30 Haziran – 01 Temmuz 2018’de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, 1 Mart-21 Mart 2018’de alınacak, sınav sonuçları 31 Temmuz’da açıklanacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 30 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 01 Temmuz 2018 Pazar günü sabah, dil sınavı ise 01 Temmuz 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı’nda, Türkçe’ den 40, matematikten 40, sosyal bilimlerden (coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe ve tarih) 20, fen bilimlerinden (biyoloji, fizik ve kimya)20 soru yer alacak; adaylar TYT’ de toplam 120 soru cevaplayacak. Sınav süresi 135 dakika olacak. Lisans programlarına yerleştirme için sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puan türleri olmak üzere dört puan türü üzerinden tercihler yapılacaktır.

Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanı, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınmasıyla hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına geçiş için, adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40'ı ve Pazar günü yapılacak oturumdaki puanının yüzde 60'ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek.

Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT' den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek.

Adaylar,  Pazar sabahı yapılacak sınavda Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1'de 10, Coğrafya-1'de ise 6 olmak üzere toplam 40 soru, matematikte 40 soru cevaplandıracak.

Sosyal Bilimler-2 testinde Tarih-2'den 11, Coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, din kültürü ve ahlak bilgisinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru adaylara yöneltilecek.

Adaylar, Fen Bilimleri Testi' inde fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden 13 olmak üzere 40 soru çözecek.

Pazar günü yapılacak yabancı dil testinde ise adaylara 80 soru yöneltilecek.

Aday, yerleşmeyi hedeflediği programın puan türünü dikkate alarak, ikinci oturumda ilgili testlerdeki soruları cevaplandıracak. Buna göre, adaylar "Sözel Puan" için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerini, "Sayısal Puan" için Matematik ve Fen Bilimleri testlerini, "Eşit Ağırlık Puanı" için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Matematik testlerini çözecek.

TYT puanında elde edilen 200 ve üzeri puanın ikinci yılda da kullanılabilmesi için adayların, sınava girenler içindeki başarı sırası, referans olarak, aldıkları puanı takip eden yıldaki bu başarı sıralamasının karşılığına gelen puana dönüştürülecek.

Tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik programlarına yerleştirme için başarı sıralaması şartı devam edecek.

Sınava Bir Aday Kaç Kez Girebilir, Başvuru İçin Yaş Kısıtlaması Var mıdır?

ÖSYS’ye başvuruda yaş ve başvuru sayısı kısıtlaması yoktur. Yaşınız ne olursa olsun ÖSYS’ye başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca sınava daha önceden kaç kez girdiyseniz girin yeniden sınava başvurarak üniversiteye yerleşmek isteyebilirsiniz.

Sınava Başvuruda Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

Öncelikle Türk vatandaşı veya KKTC vatandaşı olmalısınız.
Yabancı uyrukluysanız YKS’ye başvuruda bulunsanız bile Türk Üniversitelerine bu sınavlarla yerleşme hakkınız yoktur. Üniversiteler tarafından yapılan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavlarına katılmanız gerekir Çifte uyrukluysanız ve uyruğunuzdan biri Türk ise üniversiteye yerleşmek için ÖSYS’ye katılmak zorundasınız. Uyruğundan biri Türk olan çifte uyrukluların Yabancı Öğrenci statüsünden faydalanmaları mümkün değildir.
Liseyi bitirecek düzeyde yani sınava girdiğiniz yıl mezun olabilecek durumdaysanız,
Liseyi bitirmiş ve üniversiteye daha önce yerleşemediyseniz,
Şu an üniversitede okuyorsanız,
Bir üniversiteden mezun olduysanız,
Suç sayılmayacak bir mazeretiniz nedeniyle daha önceden üniversite ile ilişiğiniz kesildiyse ÖSYS’ye başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru Sonrasında Süreç Nasıl İşler?

YKS’ye başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra başvuruda bulunan adayların verileri bilgisayar ortamına aktarılmış olacaktır.

Sınav yerleri ne zaman belirlenir?

YKS’ye girecekleri sınav bölgesini sınav başvurusu esnasında belirtmek zorundadırlar. YKS’ye başvuruda bulunan ve başvurusu kabul edilen adayların isteklerine uygun sınav salonlarının belirlenme işlemi ÖSYM’nin belirlediği bir tarihte “Sınav Giriş ve Kimlik Belgesi” adlı belge düzenlenecek ve internette yayınlanacaktır. Bu belgede hem kişisel bilgileriniz, hem de sınav yerinize ait bilgileri bulacaksınız. Bu belgenin çıktısını alıp yanında bulundurmadan bir adayın sınava katılması mümkün değildir.

 

Bilgilerimiz değişirse, gönderilen evraklar elimize ulaşmazsa veya ÖSYM ile yazışmamız gerekirse ne yapmalıyız?

ÖSYM, başvurudan sınav zamanına kadar her türlü bilgi talebine ve yazışmaya açık bir kurumdur. Değişen veya düzeltmek istediğiniz bilgiler zamanlı olarak değiştirebilirsiniz. Bu tür bilgi değişikliklerinde uygulanacak prosedür ÖSYM’nin dijital kılavuzlarında yer alır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç hususu şöyle sıralayabiliriz;

İstenen bazı belgeleri ÖSYM’nin yeniden tanzim edip size ulaştırması için bankaya ücret yatırmanız gerekebilir Bazı değişiklikler zamana bağlıdır. Eğer belirlenen zaman geçmişse bu değişimler yapılamaz. (Sınav giriş belgeleri düzenlendikten sonra sınav yeri değişikliği talep edememeniz gibi) Dilekçeler doğru bir şekilde doldurulmalı ve sizden dilekçe ile birlikte başka bir belge isteniyorsa bunun da ya asıl belge ya da noter onaylı belge olmasına dikkat etmelisiniz.

ÖSYM tercih etmediğim sınav merkezinde sınava gireceğimi beyan eden bir belge düzenlemişse ne yapmalıyım?

ÖSYM genelde siz adayların sınav yeri tercihlerini dikkate alarak sınav salonlarını belirler. Ancak öğrenci sayısı sınavda kullanılacak okul kontenjanından fazla olan bölgelerdeki bazı adayları tercih edilen bölgenin yakınındaki diğer bölgelere atayabilir. Sınav yerleri belirlendikten sonra herhangi bir değişim yapılamaz. Bu nedenle yapmanız gereken, sınav yerinizi önceden görmek, sınav günü rahat bir şekilde ulaşabilmeniz için gerekli planlamayı yapmaktır.

 

Mesaj Gönderin

Size en kısa sürede geri dönebilmemiz için aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Doğrulama Kodu
PUAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ
Puan Türü Ham Puan Ham Sıra Yerleştirme Puanı Yerleştirme Sırası
Okan Üniversitesi